Az Informatika Történeti Kiállításon ( ITK-ban) mindig történik valami... A látogatókkal, érdekességekben, eseményekben. Megyery Károly kollégánk szemezgetett a legfrissebekből:
Karácsonyi gyermekprogram
A nagy karácsonyi készülődés jegyében, segítve az ajándékok után loholó szülőknek, december 18-án, szombaton egész napos Karácsonyi gyermeknapot tartottunk, amelynek keretében Kuspi Zsolt tartotta a frontot a folyamatosan érkező gyerekeknek. Karácsonyi témájú, működő, retró számítógépes játékokkal készült a videojáték kabinet területén, de a Muszka Dániel által 1957-ben megépített a “Szegedi Katica” működtetésével, lrgo robot megvalósításával is készült. Utóbbi kipróbálható volt, fénnyel irányítva és hang segítségével is mozgott.
Természetesen a Telefónia időszaki kiállítás működő telefonkészülékeit és telefonközpontjait is bemutattuk a sok-sok érdeklődőnek.
Külföldi látogató
Korábban lengyel diákokat, most chilei látogatót köszönthettünk! Aki meglátogatott: Alberto Fernández González építész, egyetemi kutató. Pályafutása az akadémia és a szakmai gyakorlat között alakult, középpontjában az épületinformációs modellezés, a generatív tervezés és a különböző léptékű digitális gyártás áll. Az UCL-en tanul és tanít is. Kutatási témája között szerepel Neumann János élete, munkássága, és a korai számítógépek... Nagy érdeklődéssel hallgatta Kónya Orsi kolléganőnk spanyol tárlatvezetését, és elcsodálkozott, hogy micsoda érték és tudás van az ITK-ban. A kiállítást meg önmagában is látványosnak és nagyon színvonalasnak ítélte.
Továbbképzés
Örömmel számolunk b,e hogy munkatársaink szakmai továbbképzésen bővítették ismereteiket az Informatika Múzeum irányába, elvégezték a Digitalizálási munkafolyamatok a könyvtárban kurzust, sikeresen. Kónya Orsolya és Kuspi Zsolt is felvérteződött ezekkel a mai világban a muzeológiában nélkülözhetetlen ismeretekkel.
Tárgykölcsönzés
Egy népszerű tárgyunkat egy ideig nélkülöznünk kell az ITK-ban. Ugyanis a Ludwig Múzeum - Kortárs Művészeti Múzeum is felfigyelt gyűjteményünkre. Frey úr ír. Frey Krisztián életműkiállítás keretében kölcsönkérte a PDP 11/45 típusú muzeális miniszámítógépet az Informatika Történeti Kiállítás bemutatott eszközei közül. Az apropó: Frey Krisztián 1970-ben Svájcba emigrált, taxisofőrként és buszvezetőként dolgozott. Számítógépes művészettel kezdett el foglalkozni. „Sztochasztikus szuprematizmus” címen rendezte meg kiállítását Zürichben. Hitvallása: a komputer-mű effektíve kiterjedt dolog, valóságos térben és időben mintegy képregényszerűen olvasható le. Ez az idő más rendszerű, mint a festmény-olvasat ideje, nem intenzív, hanem extenzív folyamat. Érzetek és gondolatok halmaza kerül a programba, és a variációk megszámlálhatatlan mennyiségben tárgyiasulnak. A program szanaszét osztja magát, majd bizonyos kiemelt pontokon értelmezi ezt a halmazt.A sansz, a lehetségesség, az aleatorika fogalma kerül be itt a képzőművészetbe, olyan fogalom, amely már a modern zenében régóta munkál.
A számítógépes műveit a kölcsönadott PDP 11/45 számítógép tipuson készítette.
Hajrá, tovább!
Mostantól Szegeden a Szent-Györgyi Albert Agorában az ITK teljes nyitvatartással 8-18 óráig várja a látogatókat!