Csúcsra járatva üzemelt a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság (NJSZT) Informatika Történeti Kiállítása a Múzeumok Éjszakáján: folyamatosan érkeztek a látogatók délután öttől este tizenegyig, a legkisebbektől a legidősebbekig.
Az önálló felfedezés szerelmeseit Kalandfüzet várta. A népszerű Kaland, Játék, Kockázat kötetek szellemében összeállított, lapozgató füzetke arra csábított, hogy az ezerkétszáz négyzetméteres, kétszintes, a világon is a legnagyobbak közé tartozó informatikatörténeti kiállítás tereiben saját maguk keressék meg a kalandorok a tárgyakat – és a tablókon elrejtett információkat. Aki profi szintre hozta magát Jedlik Ányosból és Muszka Dánielből, Commodore-ból és ARK-511 telefonközpontból, az „jutalmul” a videojáték kabinetben pihenhette ki az erőpróbát: gyerekkorunk legszebb videojátékaival. A látogatókat egész este fáradhatatlan lelkesedésű munkatársunk, Kónya Orsolya fogadta.
A csoportos kalandtúrák híveit este héttől és kilenctől Mihálovits Gergő számítógépépítő, speciális vezetése várta. A Jövő múltját bemutató állandó kiállítás terében megismerhették a mai PC-alkatrészek előzményeit: a mosógép méretű input-output eszközök mai megfelelőit azután az emeleten elhelyezett, „szétboncolt” PC darabjaiként rakhatták össze.
Este nyolctól és tíztől Képes Gábor, az NJSZT főmunkatársa tartott rendhagyó, kurátori tárlatvezetést a Győző győzött című időszaki kiállításban. A tárlat az idén 50 éves Társaság legendás egykori főtitkáráról, Kovács Győzőről szól – de a vezetés közkívánatra az állandó kiállítás legizgalmasabb műtárgyait is bemutatta. Nem véletlenül, hisz szinte mindhez volt valami köze Győzőnek, aki részt vett az első magyar számítógép építésében – és már az 1970-es években kezdeményezte az NJSZT-nél az informatikai múzeum létrehozását.
A rendhagyó vezetés persze az időszaki kiállítás csemegéire fókuszált, a humoros előadásból megismerhettük Kovács Győző kapcsolatát a világ computer pioneerjaival – és kiderült az is, hogy annál nagyobb bátorság, hogy valaki beüljön Kovács Győző autójába csak annak kellett, aki Neumann János mellett utazott.
A (nem autó-, hanem tárlat)vezetés Neumann János emlékszobájában ért véget – az itt látható relikviákat az NJSZT „utazó nagykövete”, Kovács Győző hozta el egyik utolsó útján, Amerikából, a Társaság felkérésére.
Az este folyamán még Hollandiából, Indonéziából és Új-Zélandról érkező látogatónk is volt. Akadt, aki személyes kötődés miatt érdeklődött a tárgyak iránt – s volt, aki korábban idegenkedett a műszaki tudományoktól, de az Amiga színpompás játékát és a Katicabogár fénykövető döcögését szemlélve kedvet kapott az informatikához. Az NJSZT ITK múzeumi éjszakája sok nevetéssel, izgalommal és a múlt értékeiről szóló tudással gazdagította a látogatókat, akik – a Szent-Györgyi Albert Agorának köszönhetően – csillagászati bemutatón, fizikai kísérleten, az Indiai Nagykövetség jóganapján is részt vehettek az épületben.
Várjuk Önöket jövőre is!