Az idei Kutatók Éjszakája programunkban a mobil informatika kapta a kiemelt figyelmet.
Tisztelegtünk a világ első programozható számológépe, az 50 éve bemutatott HP-65 előtt. Emellett interaktív bemutatókkal, tárlatvezetéssel, kiváló szakemberek szakmaspecifikus előadásaival fogadtuk az érdeklődőket.
Dr. Piros Attila előadásában bemutatta az első lépéseket a zsebrevágható mobileszközök kifejlesztésében. Ki lehetett próbálni az 1970-es évek egyik csúcskategóriás programozható asztali számológépét, a Wang 700-at és annak a miniatürizált utódját 1974-ből, a HP-65-öt. A világűrt is megjárt zsebszámológépet számos utód követte az 1980-as és ’90-es években, olyan megoldásokkal, amelyek napjainkban is használatban vannak (mobil SSD, powerbank, érintőképernyő és mobil mesterséges intelligencia bővítőkártya).
Az előadások sorát egy beszélgetéssel folytattuk, ahol Kovács Gábor mesélt a számológép-tervezés, gyártás és felújítás rejtelmeiről. Kevesen tudják, hogy Kovax Szan kicsiben megvalósította azt a félévszázados magyar tervet, amely a hazai gyártású tudományos, programozható számológépek gyártását célozta meg. A vele folytatott beszélgetésben nemcsak a ma gyártott számológépekről, hanem a régmúlt relikviáiról is számos érdekességet, anekdotát ismerhetett meg a népes hallgatóság.
Az este utolsó előadója Csernák Márton mobiltelefon-gyűjtő, a Mobilmementók egyik alapító tagja volt. Előadásában időutazásra invitálta a hallgatókat, több évtizeddel repítve vissza őket. A mobileszközök technikai fejlődését kontextusban mutatta be, áttekintése így komplex és átfogó képet nyújtott az analóg rádiótelefonoktól egészen az 5G-s okostelefonokig. Az interaktív előadásban bemutatott korszakos telefonokat pedig a program végén a látogatók testközelből is megtekinthették, kipróbálhatták.
A résztvevők aktív érdeklődése és elhangzott kérdéseik is arra inspirálnak bennünket, hogy jövőre hasonlóan izgalmas programmal készüljünk a Kutatók Éjszakájára.
Kónya Orsolya
tárlatvezető, múzeumpedagógus – Informatika Történeti Kiállítás