A zsebszámológépek szorították ki a logarlécet a mérnöki gyakorlatból. Megjelenésüket az integrált áramkörös technika tette lehetővé az 1960-as évek végén: az elsőt a Texas Instrumentsnél (TI) tervezték az Egyesült Államokban, az integrált áramköri technika úttörője, Jack Kilby részvételével.
1971-ben már kereskedelmi forgalomban is megjelent zsebszámológép, a TI Datamath.
A korszak további jelentős gyártói egyebek mellett: Hewlett-Packard (HP, Egyesült Államok), Commodore (USA-Kanada), Sinclair (Nagy-Britannia), Sharp (Japán), Casio (Japán).
Hazánkban a Híradástechnikai Szövetkezet (HT) és az Elektronikus Mérőkészülékek Gyára (EMG) gyártott zsebszámológépeket az 1970-es, 80-as években. A HT különböző licencek felhasználásával (Bowmark, National Semiconductor, TI, stb.) alakította ki termékválasztékát.
Az EMG a Hunor gyártmánycsaládba ( http://ajovomultja.hu/hunor-elektronikus-kalkutarorok ) illeszkedő zsebkalkulátort mutatott be.
Az 1970-es évektől többféle zsebszámológép kategória alakult ki (az alapműveletes mellett pl. programozható, tudományos, stb.) és a zsebszámológépeket a kijelzőjük (pl. LED, LCD) alapján is nemzedékekre oszthatjuk.
Források:
Képes Gábor - Álló Géza: A jövő múltja, NJSZT, 2013., p140-141
A HT és EMG számológépek részletes bemutatása: http://www.arithmomuseum.com/